picture mode چیست ؟

picture mode

حالت تصویر یا picture mode مجموع تنظیماتی مربوط به نحوه نمایش تصویر در مانیتور یا تلویزیون است .
در برخی از مانتیور ها یا تلویزیون ها بصورت پیش فرض چند حالت picture mode قرار داده شده که نسبت به نور محیط و فضای موجود می توانید از بین آنها گزینه دلخواه را انتخاب کنید یا بصورت دستی تنظیمات را انجام دهید .
برخی از تنظیماتی که بصورت دستی می توانید انجام دهید در زیر شرح داده شده که با توجه به مدل مانیتور یا صفحه نمایش می توان این تنظیمات متغیر باشد :

دمای رنگ همان “رنگ” سفید در تصویر است ، بعضی رنگ های سفید درخشان است و برخی دیگر گرم است . رنگ سفید درخشان تر در پخش رسانه های ورزشی باعث می شود تصاویر بهتر دیده شوند ، در حالی که رنگ سفید گرم تر در تماشای فیلم ها باعث میشود چشم کمتر اذیت شود . در حالت کلی رنگ سفید گرمتر مناسب تر است ، شاید در نگاه اول رنگ گرمتر قرمز به نظر برسد اما پس از تحلیل مغز طی چند دقیقه تماشای فیلم شما متوجه می شوید در حقیقت رنگ “خنک”  آبی است . شاید بهتر باشه با چند تا جست و جوی ساده در گوگل تفاوت طیف خنک “cool” و گرم “warm” در رنگ سفید رو ببینید .

 

 

picture mode

کنتراست در لغت به معنای نمایش تفاوت است . در صفحه های نمایشگر به معنای میزان اختلاف بین رنگ سیاه و سفید می باشد . هرچه کنتراست بالاتر باشد تفاوت رنگ سیاه و سفید بارز تر می شود ، در حقیقت طیف سیاه تیره تر و طیف سفید روشن تر می شود ، و هرچه کنتراست پایین تر باشد تفاوت کمتر می شود و هردو به رنگ خاکستری متمایل می شوند .

 

picture mode

روشنایی شاید واضح ترین اصطلاح در این تنظیمات باشد . میزان بازتاب نور در صفحات ال سی دی و ال ای دی که در فیزیک با واحد وات اندازه گیری می شود اما در صفحه های نمایشگر بصورت ساده با یک عدد میزان نور صفحه را به کاربر نمایش می دهد .

 

picture mode

وضوح در حقیقت میزان اهمیت مرز بین نقاط تاریک و روشن صفحه را مشخص می کند . در حالت ایده آل لازم نیست این مرز تغییری کند مگر اینکه شما بخواهید برای مثال حروف کوچک در صفحه با وضوح بالاتری نمایش داده شود . در حالت خنثی اگر لبه چشم خود را با انگشت بکشید بلوک های زیر با هم مخلوط می شوند ، اگر sharpness را بالاتر ببرید حتی هنگام کشیدن اطراف چشم باز می توانید لبه میله ها را ببینید .

منبع تست

picture mode
آرین رایانه تهران
ارسال دیدگاه